22. 2. 2018

Terárium

VELIKOST

Následně uvedené rozměry považuji za plně dostačující. Menší velikosti nedoporučuji, naopak, čím větší, tím pro agamu lepší.

Velikost obecně samozřejmě záleží na více faktorech – pokud máme bohatou 3D stěnu, může být terárium menší – agama může využít v teráriu více ploch. Pokud přizpůsobujeme terárium nábytku a nemůžeme ho udělat příliš do šířky – uděláme ho více do délky a podobně.

 

DOSPĚLÍ JEDINCI:

Jednotlivec: 100 x 50 x 50 cm (délka x šířka x výška).

Pár: 120-140 x 50-60 x 50-60 cm (d x š x v).

Skupina: Čím více agam budeme ve skupině mít, tím větší terárium je zapotřebí. Pro 3 dospělé jedince stačí terárium o rozměrech 140-150 x 60 x 60 cm (d x š x v).

 

MLÁĎATA:

Mláděti postačí do začátku menší terárium či jiná odchovna. Je běžnou praxí, že se pro mláďata používají menší prostory, které se s růstem vymění za větší. Terárium pro mládě by mělo být vybaveno jednoduše.

V teráriu o velikosti pro dospělého jedince by mládě mohlo mít problémy především s lovem potravy a tím pádem by mohlo strádat.

 

VĚTRÁNÍ

Správná cirulace vzduchu je velmi důležitá, byť je kvalitní větrání bohužel často podceňováno.

Potřebnou cirkulaci vzduchu nezajistíme pouze otvorem ve stropě, je zapotřebí myslet na větrací otvor také v přední či boční části terária.

Strop – větrání může tvořit klidně polovinu stropu

Čelní/boční strana terária – kromě větrání ve stropě zajistíme větrací otvor také v čelní, nebo boční straně terária. V případě čelní strany uděláme pod dvířky (po celé jejich délce) 3-4 cm široký pruh. V případě, že se rozhodneme pro větrání v bocích terária, lze použít do obou boků například kruhový nebo obdélníkový větrací otvor.

Větrací otvory je zapotřebí zabezpečit drátěným muším pletivem. Jiný materiál je krmný hmyz schopen překousat.

Nejčastějí důsledky nedostatečného větrání: těžký, zatuchlý, stojící vzduch, přehřívání terária…

Terárium se správným větráním

 

SUBSTRÁT

Jako substrát použijeme písek.

Podstatné je, aby nebyl prašný (v opačném případě hrozí dýchací potíže či záněty očí), rovněž bych se vyvarovala pískům, které barví.

Jelikož agamy sem tam písek pozřou, je velmi důležité, aby nebyl křemičitý. Křemičitý písek je ostrý a po pozření by agamě mohl způsobit zdravotní problémy.

U mláďat je lepší (opět z důvodu případného pozření) využívat písek jemné zrnitosti.

Písek stačí kompletně měnit zhruba jednou za půl roku.

Nevhodný substrát: bukové štěpy (možnost pozření), hobliny, piliny, rašelina, různé granulové substráty, křemičitý a prašný písek….

 

3D POZADÍ /STĚNA

Díky 3D pozadí lze maximálně využít celou plochu terária.

Nejrůznější plošiny a výstupky agamám poskytují prostor k odpočinku a šplhání. Rády se přitom zdržují na nejvyšších místech terária.

Stejně, jako je nutné měnit písek, je zapotřebí (z hlediska udržování hygieny chovu) pravidelně čistit také 3D stěnu.

Terárium s vhodným 3D pozadím

Pozor:

Agamy občas hrabou, což se týká především samic v období snůšky. Ty mohou i týden zkušebně hrabat na různých místech v teráriu a hledat správné místo pro svou snůšku. Jestliže je dno terária z drsného materiálu, agama si o něj při hrabání obrušuje drápky. Při intenzivním hrabání si může drápky obrousit kompletně a poté si začít obrušovat i prsty, což může skončit krvácením daného místa. Z tohoto důvodu doporučuji dělat dno VŽDY z hladkého materiálu.

 

VĚTVE, KOŘENY, KAMENY, KUSY KŮRY

Agamy rády sedí na vyvýšených místech, kde mají přehled o tom, co se děje v okolí.

Do terária můžeme umístit tlusté větve, kameny, kořeny či větší kusy kůry. Veškeré tyto věci je zapotřebí před použitím důkladně umýt pod horkou vodou a zbavit je nečistot.

MISKA S VODOU

Přestože se jedná o zvířata, která obývají pouště a polopouště, na pitný režim nesmíme zapomínat.

Významnou roli při doplnění tekutin hraje rostlinná složka potravy, nicméně by v teráriu neměla chybět také miska s vodou.

Některé agamy se rády koupou, proto by měla být miska dostatečně veliká. Nekoupejte však agamy „násilím“ – přendáváním do vany či lavorů. Je to nepřirozené – jestliže agama bude chtít, okoupe se sama v misce, kterou má v teráriu k dispozici.

 

ROSTLINY

ŽIVÉ ROSTLINY:

Živé rostliny ve většině případů agamy zničí nebo sežerou. Jejich používání proto spíše nedoporučuji.

Při použití živých rostlin je zapotřebí zkontrolovat, zda nejsou jedovaté. V opačném případě by agama po pozření mohla dostat otravu.

 

UMĚLÉ ROSTLINY:

Umělé rostliny jsou lepší alternativou.

K teráriu je můžeme přidělat například pomocí tavné pistole nebo silikonu.

Umělé rostliny by měly být pevné, neměly by jít snadno odpojit jednotlivé listy.

Náhodné pozření umělého listu může agamě způsobit značné zdravotní potíže.